Hírek

Milyen a szorongó kötődési stílus?

John Bowlby (1969) és Mary Ainsworth (1978) alapján négy különböző kötődési stílust különböztetünk meg. A biztonságosan kötődőt, elutasító- elkerülőt, szorongó -ambivalenst és a dezorganizáltat (szorongó-elkerülő). A biztonságosan kötődő személy meg tud bízni másokban és komfortos mind az intimitással , mind a térrel a kapcsolaton belül. Az elkerülő kötődési stílusú személyeknek nehezére esik az intimitás kialakítása, a kapcsolatban nehezen maradnak benne,…

A változás megéléséről

Emberként a biztonság és ismerősség megélését keressük. Azonban világunkban állandó a változás. Nem csak a technikai fejlődés folyamatos, de vannak olyan tényezők a környezetünkben, melyekre viszonylag kevés ráhatásunk van. Esetleges munkahelyi változások, társadalmi problémák megjelenése és természeti jelenségek. Gondolhatunk itt kisebb és nagyobb mindennapi dolgokra, magánéletünk változására is. Bizonyos tulajdonságok, mint a rugalmasság, problémamegoldás és pozitív hozzáállás képessége segítheti a…

Hogyan tudjuk az önértékelésünket fejleszteni?

Az önértékelés az önmagunk képességeinek, tulajdonságainak a szubjektív értékelése. Az önértékelésünk ideális esetben, se nem túl alacsony, se nem túl magas, így érdemes egy egyensúlyi állapotot kialakítani, ahhoz, hogy elérjük a kívánt kiegyensúlyozottságot. Az alábbiakban arról lesz szó, hogyan , milyen módszerekkel tudjuk az önértékelésünket fejleszteni. A gondolati torzítások azonosítása Amikor a negatív gondolati spirálba kerülünk, igyekezzünk azt azonosítani és…

Mi az önértékelés?

Önértékelés, vagy önbecsülés alatt a saját magunk értékeinek szubjektív észlelését értjük.  A képességeinkben és tulajdonságainkban való hitünk és magabiztosságunk tartozik ide.  Az önértékelésünk részét képezi a kialakult identitásunk, önbizalmunk és biztonságérzetünk. Ezen felül a kompetencia és a valahová tartozás érzésének megélése is bele tartozik. Az egészséges önértékelés támogatja  a testi és mentális jól-létünket, motivációnkat és az élettel való elégedettségünket. Az…

Milyen a szociális szorongás? II. rész – Szociális szorongás gyermekeknél

Hogyan jelenhet meg a szociális szorongás gyermekeknél? Előző írásomban általánosságban jártam körbe  a szociális szorongást, az alábbiakban pedig a gyermekeknél előforduló szociális szorongást fogom részletezni. Gyermekeknél az alábbi módon jelenhet meg a szociális szorongás: gyakori sírás és irritált hangulat gyakori düh megélése más gyermekekkel és felnőttekkel való interakció elkerülése segítségkérés elkerülése az iskolában magas fokú függés a szülőtől, vagy gondviselőtől félelem az…

Milyen a szociális szorongás? I. rész

Aki szociális szorongással küzd, annak megnehezíti az életét a szorongás társas helyzetekben. Fél mások véleményétől, inkább elkerüli az új emberekkel való megismerkedést, extrém stresszt él át előadás tartáskor, nagy társasági eseményeken és akár telefonos kapcsolatfelvétel során is. A megfelelő terápia nélkül nehéz megküzdeni a szorongással, akár évekig, vagy egy életen át is elhúzódhat. A szorongást kiváltó helyzetek lehetnek: állásinterjú előadás…

Mit nevezünk fóbiának? II. rész

Az előző bejegyzésben olvashattak általánosságban a fóbiákról, azok megélésével kapcsolatos tünetekről és az előforduló pánikroham jeleiről. A következőkben részletesebben térek ki a fóbiák fő csoportjaira és terápiás kezelési módjaira. A fóbiákat három nagyobb csoportba soroljuk: Agorafóbia: Az olyan helyzetekkel kapcsolatban megélt félelem, ahonnan nehéz elmenekülni. Ilyen lehet a nyílt és zárt terektől egyaránt való félelem. Ez szorosan kapcsolódhat a pánikzavarhoz,…

Mit nevezünk fóbiának? I. rész

A fóbia egy tárgytól, vagy helyzettől való irracionális és túlzott félelem, mely az egyén életét jelentősen megnehezíti. A legtöbbször ilyenkor félünk az ártalomtól és a veszélyeztetettség érzését éljük át. Kialakulhat valamilyen korábbi nyomasztó, vagy traumatikus élménytől, esetleg tanulás és modellkövetés által. A szociális fóbiák kialakulhatnak kisebbrendűség érzés, vagy önértékelési zavar kapcsán is. Pszichoanalitikus szemlélet szerint a fóbiák kialakulásának oka az…

Hogyan alkossuk meg újévi céljainkat?

Az előző új évvel kapcsolatos bejegyzésben szó volt az elmúlt év összegzéséről,  általunk megbánt események elengedéséről és az újévi célok megalkotásáról. A továbbiakban konkrét tippekről olvashatnak a célok megfogalmazásával és megvalósításával kapcsolatban. Érdemes specifikus, mérhető, elérhető, releváns és időhöz kötött célokat kitűzni. Ezek angolul a “SMART” (Doran, 1981) célok (Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-Related). Hogyan is néz ki ez a…

Újévi lehetőségek – Mit érdemes évkezdéskor átgondolni?

Egy új év kezdetén a legtöbben számot vetünk az elmúlt év eseményeivel és felvázoljuk az új év lehetőségeit magunknak. Először átgondolhatjuk azt, hogy milyen volt az elmúlt évünk. Összegezhetjük a nagyobb eseményeket, döntéseket, elért célokat, minket érő fájdalmakat és örömöket. Ezt tehetjük ma már népszerű megvásárolható önfejlesztő naplók segítségével, ahol általában kitölteni szükséges csak a kérdéseket, vagy választhatunk magunknak egy…

Hogyan teljenek meghitten az ünnepek?

Az ünnepek meghittsége és kellemes hangulata valójában bennünk dől el. Attól függ, hogy akikkel együtt töltjük, azokkal hogyan kapcsolódunk és viselkedünk egymással. Nem a tárgyi ajándékoktól és azok értékétől függ, hogyan fog telni az együtt töltött idő.  Az ünnepek a törődésről, gondoskodásról, szeretetről és a kapcsolódásról szólnak. Mind másokkal, mind önmagunkkal. Érdemes lehet előtte több időt szentelni a befelé figyelésre…

Hogyan kapcsolódjunk a párunkkal?

Időről- időre úgy érezhetjük, hogy kissé elveszítettük a kapcsolatot a párunkkal. Nem találjuk a kapcsolódást, lehet széjjel csúszott a dinamika kettőnk között, vagy félre siklott egy konfliktus. A kapcsolódáson lehet dolgozni és valójában a két félen múlik, hogyan nyitnak egymás felé. Fontos, hogy tisztában legyünk a saját viselkedésünkkel és igényeinkkel is, tudjunk reflektálni önmagunkra egy-egy konfliktus kapcsán, továbbá érdemes magát…

Miért ajándékozunk?

Az ajándékozás karácsony környékén aktuális témának számít, hiszen ilyenkor fokozott jelentősége van annak, hogy kinek mit adjunk ajándékba. Társadalmi elvárás valójában a karácsonyi ajándékozás, pedig alapvetően a szeretetünk, törődésünk és odafigyelésünk kifejezésének a módja. Érdemes magunkban végig gondolni, nekünk mit jelent az ajándékozás és mely módjával tudunk azonosulni. Inkább ajándékot készítenénk, vagy vennénk? Kinek adnánk szívesen ajándékot és kinek nem?…

Hogyan dolgozzuk fel az intenzív érzéseket?

Az érzelmek megélésénél nem választhatjuk meg, hogy mit érzünk, viszont megtanulhatjuk azok szabályozását. Az érzelmeink kontrollálása, vagy elfojtása éppen az ellenkezőjére sülhet el, tehát még tovább érezhetjük őket és annál több nehézséget okozhatnak. Ennek hatására elindulhat bennünk a szégyen érzése és az önkritika. Arra gondolhatunk, hogy a mi hibánk az , ahogyan érezzük magunkat a körülmények figyelembe vétele nélkül.  Szégyellhetjük…

Düh és a “hiszti” kezelése és előfordulása  óvodáskorban II. rész

Az előző bejegyzésben arról volt szó, hogy miképpen tud megnyilvánulni a düh óvodáskorban és milyen tényezők hajlamosíthatnak a “hisztire”, illetve dióhéjban mit érdemes szem előtt tartanunk egy ilyen nehéz szituációban. A következőkben kitérek arra, hogyan tudunk stabil környezetet nyújtani a gyermeknek és mit tehetünk ilyenkor. Egyik fontos eleme a megelőzésnek az, hogy megdicsérjük a gyermekünket, amikor “jól” viselkedik, de nagyon.…

Düh és a “hiszti” kezelése és előfordulása  óvodáskorban I. rész

A düh által ilyen kiskorban a gyermekek a frusztrációjukat fejezik ki. Lehet, hogy valami bántja őket, vagy a határaikat alakítják ki, tanulják az indulatkezelést. Tesztelhetik, hogy nekünk mik a határaink, továbbá alakítják a világról alkotott képüket. Az alábbiakban olvashatnak arról, hogy mi válthatja ki náluk a dührohamokat, vagy a mindennapi nyelvhasználatban a “hisztit”.  Általános dolgok, melyek okozhatják a gyermekeknél a…

A hála megélésének hatása

A hála egy intenzív és nagy erejű érzés. Emmons és McCullough (2004) alapján a hála egy pozitív érzelmi válasz arra, ha valamilyen pozitív előnyben részesülünk, vagy részesítünk valakit. Ezt az előnyt nem kerestük, vagy érdemeltük ki valamivel, hanem a másik személy, vagy a mi jóindulatunkon múlt. Így fogadjuk el és tudatosítjuk az élet jó dolgait. A hála a boldogság érzéséhez…

Hogyan segítsük a gyermekünk alvását?

Nem alszik jól a gyermek? Panaszkodik, hogy mindig fáradt?  Az első és legfontosabb ebben az esetben, hogy beszéljünk vele. Derítsük ki, miért nem tud jól aludni. Esetleg fél a sötétben? Hiányzunk neki? Nem szeret egyedül aludni? Az iskolában, vagy a barátokkal van valami probléma? Amikor megbeszéljük a gyerekkel a nehézségeit, már az sokszor segíthet neki. Előfordulhat, hogy szorong, vagy fél…

Hogyan tudunk dolgozni az elveszett gyerekkorunkkal, ha parentifikálva lettünk?

A parentifikáció során gyermekként olyan felelősséget vállalunk, ami valójában felnőtt feladatkörbe tartozik, így a gyerekkorunk jelentős részét emiatt nem tudjuk megélni. Előző írásomban arról volt szó, hogy mi az a parentifikáció, hogyan alakul ki és mit okozhat, milyen jelei lehetnek gyermek- és felnőttkorban. Amennyiben úgy érezzük gyermekkorunkban nem tudtunk a valós életkorunknak megfelelően felszabadultan viselkedni és megélni a pillanatokat, lehet…

Mi az a parentifikáció?

Parentifikációról akkor beszélünk, amikor a gyermeknek olyan felelős pozíciót kell ellátni, mint egy felnőttnek, a szülőjének. Ezek lehetnek különböző feladatok, mint a pénzkeresés, a szülő érzelmi támogatása, otthoni ügyintézés, vagy a testvérek gondozása, tulajdonképpen ilyenkor a szerepek felcserélődnek gyermek és felnőtt között. A parentifikáció lehet szülői, vagy testvéri fókuszú. A szülői feladat ellátásával kapcsolatos parentifikációhoz tartozik a pénzkeresés, anyagi ügyek…

Miért alkalmazzunk légzéstechnikákat?

Korábbi írásaim során már többször kitértem a relaxáció és meditáció áldásos hatásaira, ez alkalommal a légzéstechnikákról lesz szó. Hogyan hat a trauma az agyra? A trauma érzékennyé teszi a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese (HPA) tengelyt, ez az agynak az a területe, mely a testünk központi stresszreakciós rendszeréért felelős. A trauma reaktívvá tehet bennünket a stresszel szemben. Miért alkalmazzunk légzéstechnikákat? Amikor légzéstechnikákat gyakorlunk akkor…

Traumák aktiválódása a kapcsolatban

Hogyan hívjuk elő egymásból a gyermekkori traumáinkat a kapcsolatban? Hogyan befolyásolja ez a párkapcsolatot? Hogyan tudunk egymás felé megértéssel fordulni? A romantikus kapcsolatok alapja és egyik legfontosabb mozgatórugója az, hogyha biztonságban érezzük magunkat a másikkal. Amikor trauma triggerelődik bennünk, akkor regresszióba kerülhetünk és abból az állapotból reagálunk, amikor megtörtént velünk az eredeti trauma. Fontos kérdés a párunk tud-e nyugtatóan és…

Mit okozhat a túlzott koffeinfogyasztás?

“Kávézunk egyet?” Hangzik el a gyakori kérdés szinte bármilyen kapcsolatunkban.  A barátságok, munkahelyi kapcsolatok és szerelmek kiinduló pontja lehet a kávé. Már teljes kultúrája van a kávé fogyasztásnak és a különleges kávék kipróbálásának. Szinte bármilyen fajta kávét elérhetünk már egy-egy speciális kávézóban. A koffeinnek valójában több pozitív hatása is van, ha mértékkel van fogyasztva. Ilyen a fejfájás csökkenése és a…

Hála gyakorlása a párkapcsolatban

A hála az egy morális és szociális érzelem, melyet akkor élünk át, vagy mutatunk ki, ha valaki jót tesz velünk. A hála gyakorlása az életünk minden területén pozitív gondolatokat és változásokat hoz. Nincs ez másképpen a kapcsolatunkban sem. Előfordulhat, hogy már elfelejtjük mennyi mindennapi fontos és támogató dologban van segítségünkre a párunk. Legyen szó együttélésről, vagy különélésről, távkapcsolatról, friss, vagy…

A gyászról

A gyász az a folyamat, mely egy jelentős veszteség, általában haláleset után kialakul a személynél. Fontos hangsúlyozni, hogy ez lehet más jellegű veszteség is, mint szétválás, költözés, munkahely elveszítése, nagymértékű életvitelbeli változás. A folyamat során megjelenhet fiziológiai distressz, szeparációs szorongás, a múlton való rágódás, jövőkép elveszítése, szorongás, irritáltság, lehangoltság, reménytelenség. Természetes, hogy egy gyászfolyamat során nagyon sok különböző érzést élünk…

Az elköteleződési nehézségekről 

Elköteleződés alatt azt értjük, hogyha az a szándékunk, hogy egy kapcsolatot hosszú időn át fenntartunk és teszünk is érte, hogy működjön. Ez mindenki részéről máshogy alakulhat egyéni észlelés, gondolkodás, kötődés és múltbéli tapasztalatok mentén. Lehet ez romantikus, munkahelyi, vagy baráti kapcsolat. Ma a romantikus kapcsolatbeli elköteleződési nehézségről lesz szó. Elköteleződési nehézséggel élő emberek számára nehéz lehet hosszútávú ígéreteket tenni másoknak,…

Fáradtság és kimerültség az aktuális helyzetben II. rész

Előző írásomban arról esett szó, hogy miért és hogyan leszünk fáradtak a minket körülvevő bizonytalan tényezők miatt. Ebben a bejegyzésben pedig a krízis fáradtságot és az azzal való megküzdést fogjuk körüljárni. Milyen a krízis fáradtság? A krízis fáradtság során egyfajta kiégés történik, amikor hosszú ideig élünk meg krízist. A folyamatos és tartós stressz egyszer csak teljesen kimeríti a szervezetet és…

Fáradtság és kimerültség az aktuális helyzetben I. rész

Hogy érzed ma magad? Fáradtan, kimerülten, álmosan? Ha viszonylag gyakran hasonló válaszaid vannak erre a kérdésre, akkor lehet, hogy krónikus fáradtságban, vagy kimerültségben szenvedsz. 2022-ben, a jelenlegi helyzetben, amikor számos társadalmi nehézség van jelen a mindennapjainkban, mint a válság, háború, Covid-19 és a mindennapi megélhetésünk fenyegetettsége, ez egyáltalán nem meglepő állapot. Hogy miért? Amikor ilyen komoly társadalmi, gazdasági és politikai…

Hogyan segítsünk, ha a gyermekünk dacos, vagy nehezen kezeli az dühöt?

Amikor egy dacos, ellenálló gyereket próbálunk tovább kontrollálni és szigorú határokat szabni neki, azzal pont az ellenkezőjét érjük el annak, amit szeretnénk. Még mérgesebb, ellenállóbb és érzelmileg telítettebb lesz a gyermek. Nehezen fog lenyugodni és támadásnak vesz majd mindent, amit próbálunk tenni. A legnehezebb, de legcélravezetőbb mód, hogy ilyenkor segítsünk a gyermekünknek az, hogyha megpróbálunk nyugodtak, nem túlkontrollálóak lenni. Amennyiben…

Hogyan küzdjünk meg szülőként az „üres fészek szindrómával”?

Mire is gondolunk, amikor az üres fészekről beszélünk? Arra, amikor egy család életében eljön az a pont, hogy a gyermekek felnőnek és elhagyják a családi otthont. Az üres fészek szindróma pedig a szülőnél/szülőknél alakul ki. Ilyenkor sok minden változik. Hirtelen sokkal több ideje lesz a szülőknek, hiszen az a központi szerep, amit a gyermekük töltött be, a kiköltözéssel felszabadul. Már…

Az ADHD hogyan befolyásolja a motivációt?

Az ADHD , figyelemhiányos- hiperaktivitás zavar egy viszonylag gyakori idegrendszeri és viselkedéses nehézség, melyet általában gyermekkorban diagnosztizálnak. A zavar tünetei közé tartozik a figyelemzavar, hiperaktivitás és impulzivitás. A tünetek csökkenhetnek és változhatnak, de akár felnőttkorban is problémát okozhatnak a társas kapcsolatokban, egészségben és a munkahelyen. Az ADHD-val jól együtt lehet élni terápia, gyógyszeres kezelés és a különböző megküzdési stratégiák kialakításának…

A szülőkről való leválás folyamata

Az egészséges felnőtt személyiség kialakulásába beletartozik az autonómia megélése és az érzelmi, valamint fizikai leválás a szülőkről. A folyamat első lépése a serdülőkori lázadás idején történik meg, mely később a fészekből való kirepülés és saját család alapítása környékén fejeződik be. Sokszor felnőttkorban is nehéz határokat felállítani a szülőkkel szemben, ugyanis velük a kapcsolat nem teljesen egyenrangú, mint például egy barátságban,…

Hogyan fejezzük ki az érzelmeinket?

Előző írásomban arról volt szó, hogy milyen különböző okok húzódhatnak meg amögött, hogy az érzéseinket elfojtjuk. Körül jártam milyen viselkedések és gondolati sorok lehetnek egy elfojtó folyamat mögött. Most példákkal igyekszem segíteni az érzelmek kifejezésének lehetőségeit. Hogyan tudjuk megtanulni kifejezni azt , amit érzünk és vetkőzhetjük le a félelmeinket azzal kapcsolatban, hogy kiadjuk magunkat másoknak? Ahhoz, hogy jól funkcionáló és…

Miért fojtjuk el az érzelmeinket?

Az érzelmeink elfojtása sok esetben biztonságosnak tűnhet. Nem adjuk ki magunkat másoknak, nem mutatkozunk gyengének és nem adunk támadási felületet. Lehet a munkahelyünkön kapunk egy csípős megjegyzést és inkább a reakciónkat a szőnyeg alá söpörjük, hogy ne kerüljünk konfliktusba. Az is előfordulhat, hogy mi saját magunk nem merünk az érzelmekkel szembe nézni és ezért fojtjuk el őket. Ezzel valójában saját…

Milyen a kapcsolati szorongás?

A kapcsolati szorongás során az egyén intenzív aggodalmat és félelmet él meg főleg a romantikus, de akár baráti kapcsolataiban is. Elindul egy folyamat, mely során folyamatosan elbizonytalanító kérdések fogalmazódnak meg benne, nehezen talál kapaszkodót és fél. Gondolhat arra, hogy: Mi lesz, ha elhagynak? Biztosan engem szeretnek? Mégis mit szeretnének bennem? Vajon mennyi ideig leszünk együtt? Hogyan kell viselkednem, hogy elfogadjon?…

Mi az önmegvalósítás fogalma?

A fogalom eredendően Kurt Goldsteintől ered és arra a folyamatra vonatkozik, ahogy egy személy “én”-je (szelf) kialakul (Whitehead, 2017). Goldstein (1939,1940) alapján az önmegvalósítás minden embernek a legfőbb célja és ezáltal beteljesedik a vágya arra vonatkozóan, hogy kiteljesedjen.  Ez egy olyan személyenként változó pszichológiai folyamat, amely során az egyén a képességeit és erőforrásait a lehető legjobb módon tudja kamatoztatni (Couture…

Hogyan építsünk ki egy jól működő távkapcsolatot? II. rész

A cikk első felében főleg a távkapcsolatban való megfelelő kommunikációról volt szó. Az alábbiakban szó lesz a közös tervezésről, egyéni fejlődésről és más lehetséges tippekről, melyek segíthetik a kapcsolat fejlődését úgyis, hogyha nincsen a két fél állandóan fizikálisan jelen egymás mellett. Ahhoz, hogy egy kapcsolatban jól működjünk egyéni individuumként is, jóban kell lennünk magunkkal. Szükséges megtapasztalnunk, hogy mi okoz számunkra…

Hogyan építsünk ki egy jól működő távkapcsolatot? I.rész

A távkapcsolatra sokan nem is gondolnak és elképzelhetetlennek tartják, amíg nem hozza úgy az élet, hogy a szerelmüktől távol kell élniük. Előfordulhat, hogy egy költözés előtt találjuk meg párunkat, amikor már nem tudjuk visszafordítani az eseményeket, külön városban tanulunk a párunktól, vagy több év együtt töltött idő után alakul úgy egy munkalehetőség, hogy egyikünket másik városba szólítja a hivatása. Elsőre…

Munkahelyi stressz? Mitévők legyünk?

A munkahelyi stressz még akkor is felütheti a fejét, ha igazán szívvel- lélekkel végezzük a munkánkat. Azonban, számos tényező okozhat nehézséget a mindennapjaink során a munkahelyünkön, ami emelheti a stressz-szintünket és szorongásunkat. Ilyen lehet például az, ha csupán a fizetés miatt maradunk továbbra is azon a munkahelyen, vagy már elmennénk, de mégsem tudunk merre menni, alacsony a fizetés, túl nagy…

Hogyan tudjuk segíteni a gyermekünk viselkedésének fejlődését?

Beszélgessünk a pedagógussal. Amennyiben kaptunk már jelzést, hogy a gyermek viselkedésére érdemes lenne odafigyelni, próbáljunk kicsit szorosabb kapcsolatot ápolni a pedagógussal, vagy iskolapszichológussal. Beszéljük meg, hogy kapjunk folyamatos értesítést a változásról, fejlődésről. Ne feledjük, próbáljunk csapatként együttműködni az iskolával. Hiszen, mind az iskolának, mind nekünk fontos a gyermek fejlődése és jólléte.  Próbáljuk a gyermek pozitív viselkedését jutalmazni. Amikor például, a…