Előző írásomban arról esett szó, hogy miért és hogyan leszünk fáradtak a minket körülvevő bizonytalan tényezők miatt. Ebben a bejegyzésben pedig a krízis fáradtságot és az azzal való megküzdést fogjuk körüljárni.
Milyen a krízis fáradtság?
A krízis fáradtság során egyfajta kiégés történik, amikor hosszú ideig élünk meg krízist. A folyamatos és tartós stressz egyszer csak teljesen kimeríti a szervezetet és akkor következik be a kimerültség érzése. Ennek a következő jelei lehetnek:
-
- A fizikai tünetek: kimerültség, betegség, alvási nehézségek, álmosság, étvágyváltozás. Előfordulhat heves szívverés, izzadás, remegés, izommerevség, vagy bármilyen fájdalom a testben. Úgy is érezhetjük, hogy mázsás súly van rajtunk.
- A mentális kimerültség és passzivitás élménye, amikor úgy érezzük egyszerűen lezsibbadtunk. Sodródunk az életünkkel, de az érzelmeink némák, üresek.
- Ehhez kapcsolódik az apátia érzése, mint a motivációvesztés, reménytelenség, vagy cinizmus. Ilyenkor nehéz lehet magunkkal, vagy másokkal szemben empatikusnak lennünk.
Ez a fajta kimerültség az előző cikkben is említett tartós stresszorok miatt alakulhat ki. Úgy érezzük nincsen ráhatásunk az eseményekre, kontrollvesztettek vagyunk. Valójában ki vagyunk téve a világ történéseinek. Egyszerre több stresszes esemény is érhet bennünket. Akár a társas támogatás is hiányzik az életünkből, lehet szükséges izolálnunk magunkat másoktól. Egyszerűen túltelítődünk. Annyi ideje uralják a testünket a stresszhormonok (kortizol, adrenalin, noradrenalin, dopamin) és gondolati spirálok, hogy teljesen túltelítődünk, lefagyunk, kimerülünk.
Hogyan küzdjünk meg a krízis általi kimerüléssel?
Valójában nehéz vele megküzdeni az említett kontroll nélküliség miatt. Viszont sajátíthatunk el olyan technikákat és megküzdéseket, melyek mégis segíthetnek.
Próbáljunk meg elegendő időt fordítani a pihenésre és bizonyos időszakonként, vagy pár napra, esetleg a hétvégére szünetet tartani a szociális média fogyasztásunkból. Fontos, hogy tisztában legyünk a világ történéseivel, de ha szükséges, tartsunk kis szünetet benne és ne egész nap a híreket böngésszük. Ezáltal csökkenthetjük is a kitettségünket, habár alapjáraton bennünk maradhat a frusztráció a jelenlegi helyzettel kapcsolatban. Érdemes lehet a gondolatainkat kissé átkeretezni, amennyiben túlzottan katasztrofizálunk. Igyekezzünk a jót is keresni az életünkben.
Amit tehetünk, próbáljuk magunkat erősíteni és viszonylag stabillá válni, bizonyos rituálékkal, napi rutinnal, munkavégzéssel, relaxációval, meditációval, testmozgással.
Keressünk terapeutát, amennyiben túlzottan megterhelő a helyzet.
források:
https://www.verywellmind.com/understanding-mental-fatigue-in-2022-6504616
Wiehler, A., Branzoli, F., Adanyeguh, I., Mochel, F.& Pessiglione, M. (2022). A neuro-metabolic account of why daylong cognitive work alters the control of economic decisions. Current Biology, 32(16), 3564-3575.
https://www.verywellmind.com/fatigue-definition-types-causes-comorbidity-management-5271412
Lewis, G. & Wessely S. (1992) The epidemiology of fatigue: more questions than answers. J Epidemiol Community Health, 46(2), 92-97.
https://www.verywellmind.com/coping-with-crisis-fatigue-5409500
Kép forrása: Pexels
Írta: Győrffy Villő