A hála az egy morális és szociális érzelem, melyet akkor élünk át, vagy mutatunk ki, ha valaki jót tesz velünk. A hála gyakorlása az életünk minden területén pozitív gondolatokat és változásokat hoz. Nincs ez másképpen a kapcsolatunkban sem. Előfordulhat, hogy már elfelejtjük mennyi mindennapi fontos és támogató dologban van segítségünkre a párunk. Legyen szó együttélésről, vagy különélésről, távkapcsolatról, friss, vagy már régóta tartó partnerségről. A lényeg, hogy minden kapcsolati formában segít a két ember közötti kötelék erősítésében, ha hálásak vagyunk egymásért és minden apró segítségért, amit egymásért megteszünk. Elég arra gondolnunk, hogyha elkezdjük gyakorolni a hálát bármely mindennapi tevékenységgel, történéssel, fejlődéssel kapcsolatban, gyökeresen megváltozhat a gondolkodásunk. Ez így lehet a kapcsolatunkban is. A jó oldalát látjuk a másiknak és nem vesszük már természetesnek azt, hogy jelen van az életünkben.
Wood és munkatársai (2022) kutatása alapján a partnerünkkel szemben kimutatott hála erősítheti a kapcsolatot és az a legfontosabb, hogy érte és a tetteiért legyünk hálásak. Segít abban, hogy a partnerünket elismerjük és ezáltal, mint személy tekintünk rá és értékeljük őt. Wood és munkatársai (2022) etikus érzékenységnek/válaszkészségnek (ethical responsiveness) fogalmazza meg azt, hogy vannak alapvető etikai kötelezettségeink egymással szemben. Ilyen az, hogy támogatjuk egymást és az is, hogy hálásak vagyunk egymásért. Ezek a viselkedésformák támogatják az összetartozás érzését.
Hogyan tudjuk kifejezni a hálát partnerünk felé?
-
- Igyekezzünk “én-üzenetekben” megfogalmazni azt, ami jól esik nekünk a viselkedésében. Ezt kiegészíthetjük dicsérettel az irányába.
- Köszönjük meg, ha tesz értünk valamit. Ez lehet apróság is, mint egy pohár víz töltése, vagy egy szendvics elkészítése.
- Amennyiben kérésünk van felé, mindig mondjuk el, hogy mennyit segített és köszönjük azt meg neki.
- Figyeljük az apró dolgokat is, mennyi mindent tesz értünk.
- Megfogalmazhatjuk hálánkat általános szinten: “Hálás vagyok, hogy vagy nekem.”, vagy konkrét cselekvéssel kapcsolatban: “ Hálás vagyok azért, hogy bevásároltál. Igazán jól esett, hogy gondoltál arra, hogy hosszú napom lesz.”
Még számos ilyen példát lehetne írni ezzel kapcsolatban. A lényeg, hogy fogalmazzuk meg és mondjuk ki a pozitív gondolatainkat a partnerünkkel szemben.
Források:
Wood, N. D., Fife, S. T., Parnell, K. J., & Ross, D. B. (2022). Answering the ethical call of the other: A test of the strong relationality model of relationship flourishing. Journal of Marital and Family Therapy.
Kép forrása: Pexels
Írta: Győrffy Villő