Az önsértés során a serdülők szándékosan károsítják testüket akár késsel, pengével, üvegdarabbal, égetéssel, karmolással, harapással, ütéssel és még számos módszerrel azzal a céllal, hogy ellensúlyozzák a negatív érzelmeiket.
Ezt a legtöbbször az öngyilkosság és halál szándéka nélkül végzik és tipikus a serdülőkori indulása (12-14 év). Ezt a maladaptív (nem hatékony és építő jellegű) megküzdést sokszor nehéz elkülöníteni a valós öngyilkossági fenyegetettségtől és a major depressziótól. Ezek együtt is járhatnak kéz a kézben, így nem győzzük hangsúlyozni az odafigyelést a témával kapcsolatban.
Az önsértést általában a fiatalok azért végzik, mert látszólag hatékony és gyors megkönnyebbülést éreznek általa egy-egy lelki fájdalommal telített időszakban. Van, hogy arra hivatkoznak az önsértést végző személyek, hogy a lelki fájdalomból és melankóliából kirángatja őket a testi fájdalom érzete. Szóba kerülhet még önutálat, illetve az, hogy azért csinálják, hogy “érezzenek valamit”. Sajnos arra is sor kerülhet, hogy csupán azért csinálják ezt, mert társai buzdítják a kamaszt a vagdosásra. Számos oka lehet ennek az összetett és tabutémának számító problémának, de fontos rendkívüli figyelmet szánni ennek és odafigyelni a jelekre.
Abban az esetben, ha csak sejtjük is, hogy egy ismerősünk, vagy szerettünk ezzel küzd, azonnal kérjük szakember segítségét!
Különböző okok húzódhatnak meg a háttérben, mint:
-
- szorongás, depresszió, mentális zavarok
- kapcsolati változások
- érzelmi, vagy viselkedéses változások
- teljesítménykényszer és nyomás
- számos környezeti és kapcsolati tényező
- alacsony önértékelés
- testtel való elégedetlenség
- bántalmazás
- bullying
- szerhasználat
Önsértésre utaló jelek lehetnek:
-
- a fiatalon sokszor látjuk a lehangoltságot, szomorúságot, elzárkózást
- észrevehetjük, hogy takargatja a csuklóját, vagy combját meleg időjárási körülmények között is
- látunk a testén különböző sebhelyeket, melyekre nem ad jelentősebb magyarázatot
- iskolai teljesítmény romlása
- öltözködés megváltozása
- a testnevelés órák alól való kibújás
Az önsértő magatartások kialakulásának azért magasabb az esélye serdülőkorban, mert ilyenkor zajlanak fontos fejlődési folyamatok, érnek bizonyos agyterületek és fejlődnek az érzelmi és kognitív szabályozási rendszerek. Tehát a kamaszok próbálják kialakítani autonómiájukat, identitásukat, barátságaikat, jövőjüket és mindemellett a testükben is számos változás zajlik. Se nem felnőttek, se nem gyerekek már.
Fontos a BIZALOM, ELFOGADÁS és KRITIKA MENTESSÉG!
forrás: https://teenmentalhealth.org/understanding-self-injury-self-harm/
kép forrása: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/szek-no-ejszaka-sotet-4318392/
Írta: Győrffy Villő