Mi a kognitív viselkedésterápia?
A kognitív viselkedésterápia (CBT) egy olyan bizonyítékokon alapuló pszichoterápiás irányzat, amelyet világszerte sikerrel alkalmaznak mind (pszicho)terápia, mind tanácsadás keretei között. Kutatások támasztják alá a legkülönbözőbb pszichés és pszichoszomatikus zavarok kezelésében, ezért szinte valamennyi pszichés megbetegség fennállásakor ez az elsődleges választandó terápiás módszer.
A módszer lényege, hogy az emberek gondolatai, hiedelmei és ahogy a világot érzékelik, alapvetően befolyásolják az érzelmeket és a viselkedést. Azaz, ugyanazon esemény különböző jelentést hordoz az egyes ember számára. Ahogy Epiktétosz ókori görög bölcs mondta: „Az embert nem maguk a dolgok, hanem az a mód zavarja meg, ahogyan a dolgokat látja”.
A kognitív viselkedésterápia abban segíti a pácienseket, hogy felismerjék és átsrukturálják hibás, torzított gondolkodásmódjukat. A folyamat első lépcsőfoka a gyakran visszatérő, makacs, negatív automatikus gondolatok beazonosítása, melyek különböző helyzetekben újra és újra megjelennek és ezáltal gyakorta negatív érzelmeket váltanak ki.