A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar az egyik leggyakoribb gyermekkori mentális zavar 5-11 százalékos előfordulási aránnyal. Az ADHD-t felnőttkorban sokkal ritkábban diagnosztizálják, mint gyermekkorban. A fő tünetei a figyelemzavar mentén szerveződnek, mint a figyelmetlenség, impulzivitás, szétszórt figyelem és a hiperaktivitás. A kialakulásának okai között megtalálhatóak a genetikai és környezeti tényezők is. A magzatkori hatások, mint a különböző méreganyagok, vagy traumák szintén közre játszhatnak.
Az ADHD az élet minden területére kihathat, mint a munka, tanulás, házimunka, emberi kapcsolatok. A figyelemzavaros személyeknek nehéz a koncentrációjukat fenntartani és könnyen elterelődnek a gondolataik az aktuális feladatukról. A gyermekek részéről inkább a hiperaktivitás és impulzivitás jelenik meg, míg a felnőttek részéről az idegesség, nyugtalanság formájában jelentkeznek a nehézségek. Problémát okozhat nekik az érzelemszabályozás és döntéshozatal is.
Az ADHD lehetséges tünetei:
-
- impulzivitás
- hangulatingadozások
- megküzdési nehézségek a stresszel
- a feladatok teljesítésével kapcsolatos nehézségek
- megosztott figyelem korlátozottsága
- nyugtalanság és fokozott aktivitás
- tervezési nehézségek
- frusztráció alacsony toleranciája
- koncentrálási nehézségek
- dezorganizáltság
Az ADHD-hoz társulhatnak egyéb mentális zavarok is. Ilyenek a szorongásos zavarok, hangulatzavarok, tanulási nehézségek és más pszichiátriai kórképek. Az ADHD a figyelem szétszórtsága miatt nehézségeket okozhat az iskolai teljesítmény során, amihez társulhatnak tanulási nehézségek, melyek a problémák, feladatok megértésében vagy a kommunikációban akadályozzák a személyeket.
Források:
https://www.psychologytoday.com/us/basics/adhd
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/adult-adhd/symptoms-causes/syc-20350878
Kép forrása: Pexels
Írta: Győrffy Villő